Często zadawane pytania

Jak sprawdzić, czy kolonie są legalne? Podstawowym wymogiem każdej firmy organizującej kolonie i obozy jest posiadanie aktualnego wpisu do rejestru organizatorów turystyki (u Marszałka województwa odpowiedniego dla siedziby firmy). Drugim wymogiem jest wpis każdego turnusu kolonii do kuratorium (3 tygodnie przed imprezą). 

O czym mówi wpis u Marszałka? Jest to zapewnienie, że firma ma podstawy prawne do organizacji imprez turystycznych (w tym kolonii i obozów) oraz, że ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne na wypadek niewypłacalności.

O czym mówi wpis w kuratorium? Jest to zapewnienie, że instytucja ta przeanalizowała i zaakceptowała warunki i zasady kolonii lub obozu, turnusy, program, uprawnienia kadry, zakwaterowanie, zasady kąpieli kolonistów na plażach, bezpieczeństwo obiektu. Podczas trwania wypoczynku dzieci - kuratorium i Sanepid kontrolują poszczególne turnusy. 

Czy można za obóz zapłacić w ratach? Tak. Aby zarezerwować miejsce na kolonii, należy zapłacić zaliczkę, z reguły jest to ok. 30% kwoty. Resztę można wpłacić w ratach, w terminach podanych przy ofercie. W uzasadnionych przypadkach organizator kolonii może uzgodnić z klientem inne terminy i wysokości rat.

Jakie dokumenty potrzebne są na dane kolonie lub obóz? Gdy dostajemy zgłoszenie (poprzez formularz umieszczony pod każdą ofertą kolonii), staramy się jak najszybciej odpowiedzieć - najczęściej poprzez e-mail. Wtedy ustalamy szczegóły uczestnictwa w imprezie, służymy radą i pomocą. Informujemy o wszystkich sprawach o których Klient wiedzieć powinien. Gdy dana osoba zaakceptuje warunki i poprosi o rezerwację miejsca, my automatycznie rezerwujemy wybrane miejsce i dajemy Klientowi komplet potrzebnych dokumentów (zwykle jest to umowa, karta kolonijna i warunki uczestnictwa, czasem dodatkowe dokumenty), które należy do nas dostarczyć na tydzień przed terminem imprezy.

Karta kwalifikacyjna – musi być dokładnie wypełniona? Najważniejsze są w niej dane kontaktowe do rodzica w trakcie pobytu dziecka na kolonii oraz DOKŁADNE INFORMACJE ZDROWOTNE o dziecku. Trzeba wpisać wszystkie znane uczulenia, choroby przewlekłe i inne ważne informacje o zdrowiu (np. moczenie nocne, lęki przed burzą, ciemnością itp. ).

Na co jest kieszonkowe? Kieszonkowe to pieniążki do dyspozycji dziecka. Można je przechować u wychowawcy. Nie są to pieniądze wymagane, gdyż na kolonii dziecko ma zagwarantowane wszystko, od pełnego wyżywienia, poprzez napoje aż do niezbędnych leków w razie zachorowania. Jednak z reguły dzieci lubią kupować pamiątki, słodycze, lody czy napoje.

Chcemy skorzystać z dofinansowania z zakładu pracy - jak wygląda wówczas procedura rezerwacji? Większość zakładów pracy rozlicza się bezpośrednio z pracownikiem na podstawie wystawionej faktury. Czyli po dokonaniu pełnej wpłaty prosimy o przesłanie na nasz adres e-maila z prośbą o wystawienie faktury z danymi oraz adresem wysyłki. Prosimy pamiętać, że faktury zazwyczaj wystawiane są do 7 dni po zakończeniu imprezy. W przypadku innych zasad obowiązujących w Państwa zakładzie pracy prosimy o kontakt z nami.

Dlaczego w programie imprezy nie ma szczegółowego programu dnia? Szczegółowy program dnia jest zawsze ustalany bezpośrednio przez kadrę w zależności od np pogody, możliwości grupy, dostępności autokaru na wycieczki lokalne oraz wielu innych czynników, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć wcześniej. Przykładowo jeśli będzie padało kadra zaproponuje zajęcia alternatywne, a podczas słonecznej pogody plażowanie. Oczywiście program dnia będzie tak dobierany by zrealizować wszelkie punkty programu.

Jak wygląda podział na grupy ? Wysyłam 2 dzieci, które chciałyby być razem w pokoju - czy jest taka możliwość? Dokładny podział na grupy i przydział do pokoi dokonywany jest zazwyczaj przez kadrę już po przyjeździe na kolonię w zależności od wybranych programów, wieku oraz dostępnych pokoi. Jeżeli dzieci są w zbliżonym wieku i tej samej płci nic nie stoi na przeszkodzie by mogły być ze sobą w pokojach - wystarczy, że dzieci zgłoszą to wcześniej wychowawcy. Istnieje możliwość zaznaczenia takiej informacji w uwagach przy dokonywaniu rezerwacji, natomiast ostateczną decyzję w sprawie kwaterowania podejmuje zawsze kierownik kolonii kierując się dobrem wszystkich uczestników i możliwościami technicznymi.

 Czy można dać dziecku telefon komórkowy, aparat czy mp3? Oczywiście można dać dziecku taki sprzęt, pamiętając jednak, że organizatorzy nie odpowiadają za jego zagubienie, uszkodzenie czy kradzież. Warto zatem dokładnie przemyśleć dawanie dzieciom na obóz drogiego sprzętu, a w przypadku konieczności zabrania telefonu komórkowego dobrym pomysłem może być odkopanie jakiegoś starego, nikomu niepotrzebnego modelu oraz korzystanie z systemów na kartę, którą w przypadku konieczności możecie samodzielnie doładować dziecku w razie potrzeby.

Czy można anulować dokonaną rezerwacje? Do momentu wpłaty zaliczki i podpisania umowy dokonaną rezerwacje możemy dowolnie modyfikować. Brak wpłaty w terminie określonym umową skutkować będzie jej automatycznym anulowaniem. W momencie wpłaty i/lub po podpisaniu umowy zasady anulacji i związane z tym koszty każdorazowo określone są w warunkach uczestnictwa, których treść dostepna jest przy każdej imprezie.

Obóz z rodzicami? W natłoku codziennych spraw i problemów często nie mamy czasu na zaplanowanie przyjemnego i ciekawego wyjazdu wakacyjnego. Dzieci nie mogą doczekać się wakacji i wyglądają upałów, a rodzice nadal nie wiedzą kiedy dostaną urlop w pracy. Wysłanie dziecka na kolonie nie zawsze jest rozwiązaniem - w końcu kiedy jak nie teraz można spędzić trochę czasu wspólnie z rodziną? A może nasze maluch zapierają się rękami i nogami przed samodzielnym wyjazdem? Organizatorzy wypoczynku wyszli na przeciw takim problemom. Coraz bardziej popularne są tzw. kolonie z mamą, bądź obozy rodzinne. Jest to najlepsze rozwiązanie dla całej rodziny! Nie trzeba niczego planować poza doborem odpowiedniego miejsca. Na takim wyjeździe dziecko ma zaplanowany czas z pozostałymi uczestnikami tak samo jak na standardowych koloniach - są organizowane gry i zabawy, zaplanowane konkretne atrakcje i programu. Można przez to bardziej zintegrować się z własnym dzieckiem, lepiej je poznać i świetnie się przy tym bawić. Program zaplanowany jest w taki sposób, że podczas zajęć dzieci pod opieką animatora, rodzice mogą korzystać z wielu atrakcji typu paintball, kajaki, nordic walking, ruska bania, zajęcia jeździeckie w zależności od oferty. Wieczorem kadra zajmuje się położeniem dzieci do łóżek i doglądaniem ich, a dla rodziców jest czas na relaks przy lampce wina, romantyczny spacer, czy potańcówkę :)